بیات شیراز BayatiShiraz

دستگاه بیات شیراز BayatiShiraz

BayatiShiraz

راست,شوشتر, بیات شیراز,همایون,سه گاه,شور,چهارگاه

موغام بایات شیراز : لینک دانلود
آقاخان عبدالایف,علی باباممداف ,حاجی باباحسین اف,عالیم قاسیم اف,مطلیم مطلیم اف,زولفی آدی گوزل اف,عاریف بابا یف, یعقوب ممد اف

Audio Mugam , Rast , Shur ,BayatiShiraz , Shushtar , Humayun , Segah , Chahargah

دستگاه« بایات شیراز-BayatiShiraz»ازموغام های اساسی موسیقی آذربایجان بشمارمی آید. عوزییرحاجی بیگ اوف معتقد است موغام « بایات شیراز» حالات غم و اندوه را پدید می آورد.ولی بعضی از موسیقی دانان معاصر« بایات شیراز-BayatiShiraz»را عامل پیدایش غم و اندوه نمی دانند زیرا ترکیب ساختمان بایات شیراز امروزی دارای ملودی های رنگارنگ است .

موغام « بایات شیراز-BayatiShiraz» را به لحاظ تأثیرات احساسی و روان بودن موسیقی آن « عروس موغام ها » می دانند.نام این موغام در زمان های قدیم « بایات اصفهان » بوده و در شورای موغام که به رهبری عوزییرحاجی بیگ اوف برگزار می شد این موغام را با نام « بایات اصفهان » ذکر کرده و شعبه ها و گوشه های زیر را معرفی کرده اند.

مایه بایات شیراز ، بایات اصفهان ، ابوالعجب ، آذربایجان ، بایات کورد ، حاجی یونی ، دشتی ، قاتار ، عزال ، بایات شیراز.

دستگاه « بایات شیراز-BayatiShiraz»در میان مردم آذربایجان از جایگاه ویژه ای برخودار است و بسیاری از رنگ ها و تصنیف ها و ماهنی های لیریک مردمی براساس این موغام تنظیم شده اند .موغام « بایات شیراز» درحال حاضر با شعبه ها و گوشه های زیر معرفی می شود.

برداشت ، مایه ، نشیب و فراز، بایات اصفهان ، بایات شیراز(زیل) ، خاوران ، عزال ، دلربا ، بایات شیراز آیاق .

البته موغام« بایات شیراز-BayatiShiraz»را با ترکیب زیر را نیز اجرا می کنند .

برداشت ، مایه ، نشیب و فراز ، ایناد ، اصفهانک ، بایات اصفهان ، ترکیب ، زیل بایات شیراز ، خاوران ، عزال ، دلربا ، مایه آیاق


Comments

بیات شیراز BayatiShiraz — 3 دیدگاه

 1. سلام، یورولمایین و اللریز آغریماسین گوزه ل مطالبیزدن، آمما عزیز دوستوم صوتی فایل لارین چوخی دانلود اولمور کی قابل استفاده اولسوننار. ممنون

 2. سلام. سیزدن منتدارلئغئمی بیلدیریرم .
  اینترنت دانلود منیجر بو امکانی یسزه وئره بیلر

 3. با سلام ، صمیمانه سپاسگزارم از اینهمه ذوق و زحمت برای شریک نمودن دیگران در اینهمه زیبایی.
  اگر برایتان مقدور است در موارد زیر نیز لطفی بر اینهمه الطافتان بیفزایید:
  ۱- اجرای قره باغ از خوانندگان مطرح در ایام اوج هنریشان (جبار قاریاغدی ،خان شوشنسکی، یعقوب ، شوکت ، عارف ، اسلام، و دیگرانی که شاید اجرای فوق العاده داشته اند و بنده نمیشناسم مخصوصا از آقاخان و عالیم که از چندین سال پیش هرچه در بازار و اینترنت و … گشتم پیدا نکردم حتی به یکی از آشنایان که سفری به باکو داشت سفارش کرده بودم اما دست خالی برگشت .
  ۲- چند تا آدرس اینترنتی که اخبار فرهنگی / هنری مربوط به موسیقی مقامی آذربایجان باکو و زندگینامه هنرمندان این موسیقی را منعکس کند و یا نشریات باکویی مربوط به این موضع که احیانا بتوان خریداری نمود یا آبونه شد. با سپسگزاری مجدد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *