چهارگاه Mugam Chahargah

Mugam Chahargah دستگاه چهار گاه

Chahargah

راست,شوشتر,بیات شیراز,همایون,سه گاه,شور,چهارگاه

موغام چهارگاه : لینک دانلود حاجی بابا حسین اف,, ائلدئریم حسن اف,, قدیر رستم اف,,ابولفت علی اف,,مطلیم مطلیم اف,,صابیر میرزایف,,سلیمان عبدالایف,,

Audio Mugam , Rast , Shur ,Bayat Shiraz , Shushtar , Humayun , Segah ,Chahargah

میرمحسن نواب درکتاب « وضوح الارقام » موغام« چهارگاه – Chahargah » را چنین تشریح می کند : موغام « چهارگاه » ازصدای غرش رعد الهام گرفته و اجزای ترکیب آن بدین شرح است چهارگاه ، سه گاه ، زابل ، یدی حصار ، مخالف ، مغلوب ، منصوریه ، زمین خارا ، ماوراءالنهر، حجاز ، شهناز ، آذربایجان ، عشیران ، زنگ شتر، کرکولی .

به مرور زمان در ترکیب « چهارگاه – Chahargah »تغیراتی حاصل شد و عوزییرحاجی بیگ اوف موغام چهارگاه را به ترتیب زیر تدوین کرد.
مایه چهارگاه ، بال کبوتر، بسته نگار، مانند مخالف ، حصار، قره ، مخالف ، مغلوب ، منصوریه ، عزال ، مخالف ، چهارگاه

عوزییرحاجی بیگ اوف معتقد است این موغام درشنونده شور و هیجان و عشق و محبت زایدالوصفی پدیدار می سازد .چهارگاه روح جنگ و محاربه دارد و به وسیله شعبه برداشت که آغاز می شود این شعبه نیز مهیج و دارای تمپ سریع است .
وی چگونگی کاربرد « چهارگاه » را درجهت پربار نمودن آثار خود ، اینگونه تشریح می نماید : برای به تصویرکشیدن مظلومیت انسان های تحت ستم و استعمارگران ، بطور معمول موغام « چهارگاه – Chahargah » را به کار می برم.
ایشان در پرده اول اپرای « لیلی و مجنون » درصحنه ای که« قیس » از درد و غم عشق ، راهی بیابان می شود والدین او با ملودی اهای « چهارگاه » آواز سر می دهند ، حزینی و هیجان صحنه فزونی یافته و در تماماشاگران مؤثر می افتد و این روند تا انتهای پرده ادامه می یابد .

دستگاه « چهارگاه – Chahargah » هم اکنون با شعبه ها و گوشه های زیراجرا می شود.
برداشت ، مایه ، بسته نگار، حصار، معالیف (مؤالیف) ، قره ، مخالف ، منصوریه عزال ، چهارگاه آیاق البته ترکیب زیر را نیز اجرا می کنند
برداشت ، مایه ، کرکوکی ، بسته نگار، جوهری ، حصار، ید حصار یا غرا ، مخالف ، بیداد ، منصوریه ، مغلوب ، مایه آیاق .


Comments

چهارگاه Mugam Chahargah — 8 دیدگاه

 1. سلام .ممنون از سایت خوبتان.من یکی از بیشماردوستداران موسیقی مقامی اذری هستم.ترکی رادست وپا شکسته،زمانی که در منطقه کلیبر سپاهی بودم یاد گرفتم وعشق به موسیقی ومردم این دیار از همین زمان در دلم نشست.غرض از مزاحمت:بسیاری از لینک ها نظیر شوشتری ،همایونو…قابل دانلود نیستند.وقتی روی انها کلیک می کنم ،همه به حاجی باباوصل می شوند.

  سلام دوست عزیز از توجه وعلاقمندی شما متشکریم. مشکلات لینکهای دانلود را با رهنمائی شما عزیزان حتما بررسی و مشکلاتشان را رفع خواهیم کرد. منتظر حضور دوباره شما هستم.

 2. dəyərli zəhmətiniz için sizə minnətdaram
  məncə sait da qoyduğuz muğamat gözəl amma azdir başqa saitlardan faydalanaraq saiti gücləndirin .

  sagolun

 3. سلام اگه امکان داره کناف تبریز را لینک کنید .ما سایت شما را لینک کردیم

 4. با سپاس فراوان . مدت ها آرزو داشتم در مورد دستگاههای موغام اطلاعاتی بدست آرم . این زحمت شما آرزوی مرا اندکی برآورده کرد . فکر می کنم اگر بتوانید در مورد هر یک از گوشه ها و اصطلاحات بکار برده شده در متن مثل ویکی پدیا لینک مربوطه را اضافه کنید و یا در مورد آنها اطلاعاتی هرچند کوتاه ارائه کنید نیاز افرادی چون من برطرف می شود . به هر حال از این کار بزرگتان تشکر می کنم . از تهران. فلسفی منصور

 5. سلام دوست گرامی
  از شما تشکر میکنم در آینده نزدیک اطلاعات بیشتری درج خواهد شد فعلا در حال گرد آوری اطلاعات هستم

 6. با سلام ، صمیمانه سپاسگزارم از اینهمه ذوق و زحمت برای شریک نمودن دیگران در اینهمه زیبایی.
  اگر برایتان مقدور است در موارد زیر نیز لطفی بر اینهمه الطافتان بیفزایید:
  ۱- اجرای قره باغ از خوانندگان مطرح در ایام اوج هنریشان (جبار قاریاغدی ،خان شوشنسکی، یعقوب ، شوکت ، عارف ، اسلام، و دیگرانی که شاید اجرای فوق العاده داشته اند و بنده نمیشناسم مخصوصا از آقاخان و عالیم که از چندین سال پیش هرچه در بازار و اینترنت و … گشتم پیدا نکردم حتی به یکی از آشنایان که سفری به باکو داشت سفارش کرده بودم اما دست خالی برگشت .
  ۲- چند تا آدرس اینترنتی که اخبار فرهنگی / هنری مربوط به موسیقی مقامی آذربایجان باکو و زندگینامه هنرمندان این موسیقی را منعکس کند و یا نشریات باکویی مربوط به این موضع که احیانا بتوان خریداری نمود یا آبونه شد. با سپسگزاری مجدد.

 7. سلام دوست گرامی من نیز از شما سپاسگذارم و از علاقه و اشتیاق شما به موسیقی و آثار فرهنگی خوشحالم آثا هخنرمندان فوق در دست است وبزودی درج خواهد شد و امیدوارم به راهنمائی و پشتیبانی شما عزیزان .
  فهرست منابع مفید در دسترس که برای استفاده شما عزیزان مناسب است در پیوندهای سایت موجود است ولی در جواب شما تکرار میکنم.
  ۱ – MusigiDunyasi
  ۲- Music Dictionary
  ۳-Uzeyir Hajibeyov
  ۴- Afrasiab Badalbeyli
  ۵- MUSİQİ XADİMLƏRİ

 8. چوخ سئویندیم ، چوخ ماراخلاندیم ، آلاه سنی سئویندیرسین ، یاشا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *