همایون MugamHumayun

Mugam Humayun دستگاه همایون

Humayun

راست,شوشتر,بیات شیراز,همایون,سه گاه,شور,چهارگاه

موغام هومایون : لینک دانلود Mugam Humayun آقاخان عبدالایف,علی باباممداف ,۱ حاجی باباحسین اف,ابولفت علی اف,حاجی بابا حسین اف ۲,سید شوشنسکی

Audio Mugam ,, Rast , Shur ,Bayat Shiraz , Shushtar ,Humayun, Segah, Chahargah

با استناد به تحقیقات موسیقیدان برجسته آذربایجان عوزییرحاجی بیگ اف دستگاه«همایون-Humayun»به لحاظ تأثیرات روحی روانی از«دستگاه شوشتر» برتربوده و غم و اندوه بیشتری در شنونده پدید می آورد ، موغام « همایون-Humayun » اثری غم انگیز و مهیج محسوب شده و اجرای آن توأم با آواز وبداهه نوازی وبدیهه خوانی بوده واحساسات ، محبت ، اظطراب و آرزوهای خوشبختی دو دلداده را پدیدار می نماید .
در بررسی موسیقی قدیم مقام « همایون-Humayun » فاقد شعبه برداشت بوده و اجرای موغام همایون با (مایه همایون) شروع می شد ولی امروزه بعد از بازنگری واصلاح در ساختار دستگاه همایون شعبه برداشت نیز خوانده به آن اضافه شده است.

درجلسات موسیقی که به رهبری عوزییرحاجی بیگ اوف تشکیل می شد دستگاه« همایون-Humayun»را با شعبه ها و گوشه های زیر ثبت کرده اند.

برداشت ، همایون ، فعلی ، شوشتر ، ترکیب ، عزال ، کیچیک مثنوی ، همایون آیاق

درحال حاضر با شعبه ها و گوشه های زیر موغام « همایون » را اجرا می کنند.

برداشت ، مایه ، فعلی ، مثنوی ، ترکیب ، بیداد ، عزال ، مخلوط ، شکسته ، دلربا، بختیاری ، همایون آیاق


Comments

همایون MugamHumayun — ۱ دیدگاه

  1. با سلام ، صمیمانه سپاسگزارم از اینهمه ذوق و زحمت برای شریک نمودن دیگران در اینهمه زیبایی.
    اگر برایتان مقدور است در موارد زیر نیز لطفی بر اینهمه الطافتان بیفزایید:
    ۱- اجرای قره باغ از خوانندگان مطرح در ایام اوج هنریشان (جبار قاریاغدی ،خان شوشنسکی، یعقوب ، شوکت ، عارف ، اسلام، و دیگرانی که شاید اجرای فوق العاده داشته اند و بنده نمیشناسم مخصوصا از آقاخان و عالیم که از چندین سال پیش هرچه در بازار و اینترنت و … گشتم پیدا نکردم حتی به یکی از آشنایان که سفری به باکو داشت سفارش کرده بودم اما دست خالی برگشت .
    ۲- چند تا آدرس اینترنتی که اخبار فرهنگی / هنری مربوط به موسیقی مقامی آذربایجان باکو و زندگینامه هنرمندان این موسیقی را منعکس کند و یا نشریات باکویی مربوط به این موضع که احیانا بتوان خریداری نمود یا آبونه شد. با سپسگزاری مجدد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *