دستگاه راست Rast Mugam

دستگاه راست Rast Mugam


Rast
راست,شوشتر,بیات شیراز,همایون,سه گاه,شور,چهارگاه

موغام . دستگاه راست : لینک دانلود :حاجی باباحسین اف ۱ ، علی باباممداف ، طلعت قاسیم اف ،حاجی باباحسین اف ۳ ،حاجی باباحسین اف ۲ ، آقاخان عبدالایف،عالیم قاسیم اف،خان شوسنسکی،قلی اصغراف

Audio Mugam ,,Rast, Shur ,Bayat Shiraz , Shushtar , Humayun , Seygah , Chahargah

 

در سده های میانی موغام ر است به عنوان اولین دستگاه و پایه و مبنای سایر موغامات محسوب می گردید.به اعتقاد موسیقیدانان موغام راست ریشه اصلی و مادر سایر موغام ها وکاملترین لاد موغام میباشد .برای رسیدن به نتایج مطلوب تأثیرات روحی و روانی هرموغام ، رعایت لحن و مایه هر موغام و اجرای صحیح و کامل شعبه ها و گوشه های آن مهم است.موغام راست در شنونده حس مردانگی ، قدرت و تندرستی ، روحیه مبارزه استقامت و پایداری را پدیدار می سازد .

اجرای شعبات و گوشه ها در شهرهای آذربایجان از نظر ترکیب اختلاف داشته و در هرناحیه ای به نوعی اجرا می شد ، عوزییر حاجی بیگ اوف اقدام به تشکیل جلسات مباحثه و مشاوره کرد تا برنامه ای منظم و مشخص جهت تدریس موغام های آذربایجانی تدوین شود. در این برنامه ترکیب موغام «راست» معین شد و مورد تائید عوزییر حاجی بیگ اوف قرار گرفت ، ترکیب شعبات و گوشه ها عبارتند از :

راست ، عشاق ، حسینی ، ولایتی ، مسیحی،دهری ، خجسته،خاوران ،عراق،پنچگاه ، رنگ خراسانی ، قرایی ، راست .

نمونۀ بالا چندین بار توسط موغام شناسان معاصر آذربایجان مورد ارزیابی قرار گرفته و بعضی گوشه های ان درهم ادغام شده و جایگاه شعبه را یافته اند.مانند نمونه زیر :

برداشت ، مایه ، عشاق ، حسینی ، ولایتی ، شکسته فارس ، عراق،پنچگاه،قرایی، راست و آیاق .

امروزه موغام «راست Rast» با شعبات و گوشه های زیر ارائه می شود.

برداشت ، مایۀ راست ، عشاق ،حسینی ، ولایتی،شکسته فارس ، عراق، پنچگاه،راک ، قرایی ، راست و آیاق .

وهمین طور: برداشت ، مایه ، عشاق ، حسینی ، خجسته ، ولایتی ، ولایتی نین اوستو(خارا)،دیلکش، کوردو،حجاز،مایه آیاق ،شکسته فارس،مبرغه،عاشیق کش،عراق، راک ، قرایی ، عزال ، دلربا ، مایه آیاق .


Comments

دستگاه راست Rast Mugam — ۱ دیدگاه

  1. با سلام ، صمیمانه سپاسگزارم از اینهمه ذوق و زحمت برای شریک نمودن دیگران در اینهمه زیبایی.
    اگر برایتان مقدور است در موارد زیر نیز لطفی بر اینهمه الطافتان بیفزایید:
    ۱- اجرای قره باغ از خوانندگان مطرح در ایام اوج هنریشان (جبار قاریاغدی ،خان شوشنسکی، یعقوب ، شوکت ، عارف ، اسلام، و دیگرانی که شاید اجرای فوق العاده داشته اند و بنده نمیشناسم مخصوصا از آقاخان و عالیم که از چندین سال پیش هرچه در بازار و اینترنت و … گشتم پیدا نکردم حتی به یکی از آشنایان که سفری به باکو داشت سفارش کرده بودم اما دست خالی برگشت .
    ۲- چند تا آدرس اینترنتی که اخبار فرهنگی / هنری مربوط به موسیقی مقامی آذربایجان باکو و زندگینامه هنرمندان این موسیقی را منعکس کند و یا نشریات باکویی مربوط به این موضع که احیانا بتوان خریداری نمود یا آبونه شد. با سپسگزاری مجدد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *